A karácsonyi abrosznak kizárólag a karácsonyi vacsoránál van helye. A karácsonyi abrosz varázs- és gyógyerejébe vetett hit annyira fontos volt, hogy beteg embert - gyógyulás végett -megdörzsöltek az abrosszal, átkötötték, betakarták, stb. Másutt az abrosszal takarództak, hogy ne legyenek betegek. Néhol a jó termés reményében ebből vetették a búzát. Volt, ahol úgy tartották, ha ki mossák, következő karácsonyig elmegy a varázsereje; majd ismét karácsonykor kapja vissza. A karácsonyi abrosz mágikus alkalmazása Európa más területein is megtalálható. Színe általában fehér, díszítése fehér vagy piros; szőtt, vagy hímzett. Néhol a felterítés módja is meghatározott. A karácsonyi étkezés alatt keletkezett morzsákat az állatok elé szórják.
Általában a nagycsaláddal kerül sor az ünnepi vacsora elfogyasztására, de sokan választják más módját ennek. A karácsonyi vacsora étteremben például azért jó, mert leveszi a vállunkról a főzés súlyát, ráadásul még mosogatni sem nekünk kell.
Mikor szokás enni?
Enni azonban majd csak az éjféli mise után szoktak, előbb semmi esetre sem. A gazdasszony kimegy a kertbe, megfenyegeti a gyümölcsfákat, hogy a következő évben sokat teremjenek . A lányok andrásolnak.
Az otthoni teendők elvégzése után készülődnek a templomba, de beharangozás előtt nem mennek be, mert úgy tartják, hogy ott, akkor egy halott pap tart misét a halott lelkeknek. Kint várakoznak tehát, harangozáskor bemennek a templomba.
Forrás: http://netfolk.blog.hu/2012/12/24/december_25_-karacsoyni_szokasok
Kommentek